instrukcjakredytowa.pl

Instrukcja Obsługi Kredytów

Kredyty samochodowe

Kredyty samochodowe a kredyty gotówkowe.

Kredyty samochodowe a kredyty gotówkowe.

Dodatkowe pieniądze na zakup nowego samochodu możemy uzyskać na wiele różnych sposobów. Jeśli chodzi o banki to najpopularniejszymi z nich są kredyty gotówkowe i kredyty samochodowe. Oba te źródła mają zarówno swoje zalety jak i wady.

Zacznijmy od kredytów gotówkowych, są one na pewno prostsze do uzyskania ale to nie są wszystkie ich zalety. Kredyty gotówkowe często można uzyskać bez większych formalności, wystarczy udowodnić dla banku że jesteśmy w stanie spłacić pożyczone pieniądze posiadając jakiekolwiek źródło dochodu stałego. Minimum formalności nieodzownie wiąże się z prędkością z jaką można pozyskać pieniądze tą drogą. W przeciwieństwie do kredytu samochodowego pieniądze można uzyskać już po jednej wizycie w banku. Niestety Rozwiązanie w postaci kredytu gotówkowego posiada też swoje wady w stosunku do kredytu samochodowego, który jest kredytem celowy. Kwota kredytu gotówkowego może wystarczyć co najwyżej na samochód używany ponieważ jego kwota zazwyczaj sięga kilku lub kilkunastu tysięcy złotych. Jest to raczej dobra droga na uzyskanie dodatkowych pieniędzy jeśli mamy już zgromadzoną pewną sumę pieniędzy na ten cel. Inną wadą takiego rozwiązania są wysokie koszty, kredyt gotówkowy jest najdroższym z dostępnych ze względu na swoje cechy. Główną cechą przeważającą nad kredytem samochodowym jest brak potrzeby większych zabezpieczeń dzięki czemu samochód możemy sprzedać już na drugi dzień użytkowania a pozyskane w ten sposób pieniądze można wydać na coś innego.

Kredyt samochodowy jest kredytem celowym co oznacza że można go przeznaczyć tylko na zakup konkretnego samochodu. Tutaj dość istotną wadą może się okazać ilość formaloności jaką trzeba spełnić i zapewne nie obejdzie się bez kilku wizyt w banku, tutaj nie wystarczy już tylko zaświadczenie o posiadanych dochodach ale i trzeba dostarczyć całą masę dokumentów związanych z zakupionym samochodem. Głównymi zaletami kredytu samochodowego przemawiającego za jego wyborem zamiast kredytu gotówkowego jest kwota i koszty pożyczki. Kwota jaką można uzyskać za pomocą kredytu samochodowego na zakup samochodu jest praktycznie nieograniczona i zależy od warunków uzyskanych na drodze negocjacji z bankiem. Kredyt samochodowy prawie na pewno będzie niżej oprocentowany niż gotówkowy. Niestety ilość formalności nie jest jedynym kosztem niższego oprocentowania. Jedną z głównych wad kredytu samochodowego jest wpis rejestrowy banku w dokumenty samochodu przez co nie za bardzo można go sprzedać przed spłatą kredytu. Innym zabezpieczeniem dla banku jest konieczność wykupienia ubezpieczenia AC, niestety w razie wypadku czy kradzieży pieniądze z ubezpieczenia trafiają do banku.

Zobacz także:  Czym jest kredyt samochodowy?

Udostępnij

O autorze

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.