instrukcjakredytowa.pl

Instrukcja Obsługi Kredytów

Poradniki

Kredyt konsolidacyjny w praktyce

Kredyt konsolidacyjny w praktyce

Polacy zadłużają się coraz chętniej, zadłużenia powstają jednak stopniowo. Z reguły zaczyna się od zaciągnięcia kredyt na dowolny cel, potem decydujemy się na kolejny kredyt – jednak w dzisiejszych czasach nasze potrzeby stale rosną i są coraz większe. W sytuacji kiedy nie możemy sobie pozwolić na zakup konkretnego dobra za zaoszczędzone środki – sięgamy po kolejne kredyty, a później jeszcze po kolejne. W pewnym momencie ciężko jest nam uchwycić moment w którym miesięczne zobowiązania wymykają się spod kontroli. Coraz trudniej jest nam spłacać raty, a co za tym idzie – coraz trudniej o stabilność naszych finansów i o utrzymanie równowago finansowej. Z miesiąca na miesiąc jest nam coraz ciężej odłożyć pieniądze, myślimy tylko o tym aby wystarczyło na tak zwane życie i spłatę wszystkich rat. A w momencie kiedy pojawia się nagły wydatek w postaci zepsutego sprzętu czy awarii auta, nasza sytuacja okazuje się być dramatyczna. W takiej sytuacji zazwyczaj nie pozostaje nam już nic innego jak tylko konsolidacja zaciągniętych kredytów, to jedyne wyjście które może nam pomóc wyjść z finansowych tarapatów. Konsolidacja może pomóc nam nie tylko pod względem finansowym ale również pomoże nam uporządkować nasze domowe finanse. Nie będziemy musieli pamiętać o kilku terminów spłaty rat, tylko o jednym spłacanym w jednym banku.

Co powinniśmy wiedzieć o kredycie konsolidacyjnym

Najważniejszym założeniem konsolidacji kredytów jest zmniejszenie miesięcznej raty kredytów. W sumie jedna nowa rata kredytu powinna być mniejsza niż suma wszystkich rat bieżących zadłużeń. Możliwość spłacenia jednej raty zamiast kilku tak jak dotychczas to już duża wygoda, nie musimy pamiętać o wielu terminach spłat, ani też kontrolować tego które zadłużenie wkrótce dobiega końca. Z kilku małych kredytów tworzymy jeden, z jedną ratą dopasowaną indywidualnie do naszych potrzeb i możliwości.

Jeżeli już zdecydujemy się na taką formę spłaty swoich zobowiązań, musimy wziąć pod uwagę, że okres spłaty kredytu będzie dłuższy. Kredyt konsolidacyjny to pomoc w spłacie bieżących zadłużeń, ale również przeszkoda przy zaciąganiu kolejnych. Ubiegając się o zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego powinniśmy na bieżąco i w terminie spłacać dotychczasowe raty, nawet niewielkie zaległości mogą nas wykluczyć i otrzymamy odmowna decyzje banku. Dzięki spłacaniu rat w terminie zwiększamy też swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie kolejnego wniosku w przyszłości, a może nawet na bardziej korzystne warunki kredytu.

Kredyt konsolidacyjny w praktyce

Aby skorzystać z rozwiązania, jakim jest kredyt konsolidacyjny, musimy spełniać określone warunki. Składając wniosek, ważne jest, aby określić cel, na jaki przeznaczony zostanie kredyt – czyli spłatę dotychczasowych zobowiązań. Dokładnie przeanalizujmy też swoje zadłużenia, tak, aby móc zadecydować, które spłaty warto połączyć, a które lepiej spłacać na dotychczasowych warunkach. Pamiętajmy że kredyty które kończymy już spłacać nie warto konsolidować gdyż będzie to nieopłacalne. Większość kredytów konsolidacyjnych wymaga również dodatkowego zabezpieczenia, na przykład hipotecznego. Istotną kwestią są także nasze zarobki. A zatem starając się o kredyt konsolidacyjny, trzeba będzie przedstawić odpowiednie zaświadczenie. Warto przygotować je odpowiednio wcześniej gdyż nie każde zaświadczenie otrzymamy od ręki. Rozpatrzenie wniosku o przyznanie kredytu konsolidacyjnego trwa z reguły kilka dni. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji, musimy zapoznać się z umową, podpisać ją, a następnie terminowe spłacać raty.

Udostępnij

O autorze

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.